Negovanje kože kući vs. poseta kozmetičaru – šta je bolje?
Da li je bolje negovati kožu kući ili ići kod kozmetičara? Saznajte savete o tretmanima, pilingu i maskama za različite tipove kože.
Negovanje kože kući vs. poseta kozmetičaru – šta je bolje?
Mnoge žene i devojke imaju iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i ceđenja kod kozmetičara. Neke su imale loša iskustva, a neke su čak dobile ožiljke i rupe zbog neprofesionalnih tretmana. Pitanje je: da li je bolje negovati kožu kući redovno ili ipak povremeno posetiti stručnog kozmetičara?
Kućna nega vs. profesionalni tretmani
Mnogi smatraju da je bolje negovati kožu kući uz kvalitetnu kozmetiku, nego ići kod nekog nesposobnog kozmetičara. Međutim, ako nađete pravog stručnjaka sa vrhunskom kozmetikom, tretmani mogu dati odlične rezultate.
Neke osobe imaju sreću da im koža ne zahteva često čišćenje. Povremeni polutretmani, kao što su blagi piling, masaža lica i maska, mogu biti dovoljni za održavanje zdravog izgleda. Drugi pak preferiraju redovne posete stručnjaku, ali i dalje koriste kućnu negu kao dopunu.
Koliko često raditi piling i stavljati maske?
Preporučuje se da se piling radi jednom u 15 dana, dok se maske mogu stavljati jednom nedeljno. Međutim, sve zavisi od tipa kože i proizvoda koji koristite. Neki ljudi greše i preteruju sa tretmanima – na primer, stavljajući maske i šest puta nedeljno, što može oštetiti kožu.
Za masnu kožu preporučuje se maska za dubinsko čišćenje, dok je za suvu kožu bolja hidratantna maska. Finozrnasti pilingovi, poput onih sa jojoba uljem, mogu ostaviti kožu mekanom i glatkom.
Kako se rešiti mitesera bez ceđenja?
Mnoge žene imaju problema sa miteserima, a često se dešava da koža postane crvena i otečena nakon neprofesionalnog čišćenja. Umesto ceđenja, koje može ostaviti ožiljke, možete probati prirodne metode:
- Naparivanje lica toplom parom da se otvore pore.
- Čišćenje isečenim peršunom (blago proći vatom preko lica).
- Korišćenje voćnih kiselina (npr. kriške pomorandže) za uklanjanje mrtvih ćelija.
Redovna upotreba maski za dubinsko čišćenje može postepeno ukloniti mitesere, tako da vam neće biti potrebno često odlaziti kod kozmetičara.
Koje maske i pilingovi su najbolji?
Za suvu kožu odlične su hidratantne maske na bazi meda, dok za masnu kožu treba koristiti proizvode koji regulišu lučenje sebuma. Piling sa finim granulama je bezbedniji za svakodnevnu upotrebu, dok jači pilingovi treba da se rade ređe.
Izbegavajte preterano korišćenje maramica za skidanje šminke jer sadrže hemikalije koje mogu iritirati kožu. Umesto toga, koristite blage čistače lica i prirodne maske.
Zaključak
Ako imate problematičnu kožu, najbolje je kombinovati redovnu kućnu negu sa povremenim posetama stručnom kozmetičaru. Izbegavajte preterano čišćenje i ceđenje, jer to može oštetiti kožu. Pravilnim odabiro proizvoda i tretmana, možete postići zdrav i svež izgled bez nepotrebnih rizika.